niedziela, 23 stycznia 2011

Ucz się i baw z Tuxem

Czyli pakiet edukacyjny GCompris. Jest to linuxowy zestaw gier i zabaw przeznaczonych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Przyznam, że gdybym chciał opisać wszystkie elementy tej paczki, to miałbym poważny problem, bo jest tego zwyczajnie za dużo: od prostych ćwiczeń zapoznających dziecko z działaniem myszki i klawiatury, poprzez gry i zabawy matematyczne, językowe, logiczne, pamięciowe, aż po szachy. Całość w niekoniecznie powalającej, ale wystarczającej dla małych dzieci, szacie graficznej. Aby przekonać się o ilości opcji jaką dostarcza GCompris warto obejrzeć umieszczone na stronie zrzuty ekranu.
Jak to w ogóle działa? Po uruchomieniu otrzymujemy ekran, po którego lewej stronie mamy poszczególne grupy zadań: poznawanie komputera, zabawy w odkrywanie, układanki (w tym układanki, które mogą się spodobać również dorosłym), gry rozrywkowe (tu na przykład załączono świetny program graficzny dla dzieci TuxPaint oraz narzędzie do tworzenia prostych animacji), zabawy matematyczne, zabawy wspomagające naukę czytania, gry "zaawansowane" (np. symulator prostych obwodów elektrycznych, zabawa zapoznająca z obiegiem wody w naturze, czy gra polegająca na sterowaniu łodzią podwodną za pomocą zbiorników balastowych, silnika i sterów) i gry strategiczne (szachy, oware, cztery w linii).
Każda z gier i zabaw posiada gwiazdkowe oznaczenie poziomu trudności i dodatkowo wewnątrz samych gier poziomy trudności również rosną.
Dla bardziej ambitnych, istnieje możliwość tworzenia własnych plansz i zabaw, choć wymaga to zacięcia programistycznego (a konkretniej znajomości Pythona).
Całość dostępna jest w języku polskim (choć troszeczkę kulawym, to jednak większość rzeczy jest przetłumaczona), przede wszystkim pod linuxem, gdzie jest całkowicie darmowa. Wersja dla windows również jest dostępna, jednak jest okrojona, a aby uzyskać pełen dostęp do zabaw, należy uiścić opłatę wynoszącą 20 euro (autor tłumaczy to chęcią promowania wolnego oprogramowania i linuxa w szczególności, choć osobiście taki sposób "promocji" uważam za nieładny, chęć zdobycia funduszy na dalszy rozwój rozumiem, ale trochę mi to dyskryminacją trąci). Dodatkowo na stronie widnieje informacja, że Gcompris jest zawarty na live DVD Knoppixa, dzięki czemu można wypróbować go bez konieczności instalowania czegokolwiek na komputerze.
Oczywiście GCompris nie nauczy wszystkiego, ale przy odpowiednim udziale rodzica będzie stanowił świetną pomoc przy nauce w przedszkolu czy w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Warto wypróbować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz