Przykład: Symbol radioaktywności.
Zaczynamy od narysowania kółka, które będzie centrum naszego symbolu. Wypełniamy go na czarno.
Następny krok to stworzenie pojedyńczego skrzydełka. Jego podstawą będzie trójkąt równoboczny. Wybieramy narzędzie do rysowania gwiazd, w jego opcjach (górna belka) zaznaczamy rysowanie wieloboków, ustawiamy ilość narożników na 3 i rysujemy trzymając wciśnięty klawisz CTRL.
Trójkąt ustawiamy czubkiem na środku okręgu. Najlepiej wykorzystać do tego przyciąganie (włączone przyciąganie do środków obiektów i ostrych węzłów) i/lub paletę układania/rozmieszczania.
Teraz musimy nadać skrzydełku kształt. Duplikujemy środkowe kółko (Ctrl+D) i trzymając wciśnięte Ctrl+Shift powiększamy je nieco (ctrl zablokuje proporcje, a shift spowoduje, że powiększanie odbywać się będzie względem środka kółka). Duplikat posłuży nam do wycięcia w trójkącie wewnętrznego okręgu. Dla ułatwienia, możemy duplikatowi zdjąć wypełnienie i zadać kontur w innym kolorze.
Zaznaczamy duplikat i trójkąt i wybieramy z menu Ścieżka-> różnica (lub po prostu wciskamy Ctrl minus).
Podobnie robimy z zewnętrznym łukiem skrzydełka, z tym, że tym razem wybieramy z menu Ścieżka->część wspólna (Ctrl-*).
Mamy skrzydełko. Musimy je jeszcze zrobić dwa razy. Oczywiście możemy dokonać tego ręcznie, jednak zajmuje to trochę czasu. Znacznie szybciej zrobimy używając narzędzia „układ klonów”. Zanim z niego skorzystamy, musimy zrobić jeszcze jedną poprawkę. Klikamy na nasze skrzydełko dwukrotnie przechodząc do trybu obracania i przesuwamy jego środek obrotu na środek kółka (narzędzie klonowania odczytuje środki obrotów obiektów i może przekształcać klony według nich).
Następnie klikamy menu Edycja -> Klonuj -> Utwórz układ klonów. Pojawia się okno z ustawieniami klonowania.
Jak widać mamy tu mnóstwo opcji, które umożliwią nam sterowanie tworzeniem klonów. Dla naszego prostego przykładu ustawienia są następujące: Zakładka symetria – P1: Proste przesunięcie. Zakładka Przesunięcie – Przesunięcie X dla kolumn: -100%. Zakładka obrót – kąt dla kolumnL 120 stopni. Zaznaczamy na dole opcję „Wiersze, kolumny” i ustawiamy 1 wiersz i 3 kolumny.
Mając zaznaczone skrzydełko i ustawione narzędzie klikamy utwórz i voila. Symbol radioaktywności gotowy. Musimy tylko usunąć jeden nadmiarowy klon z dolnego skrzydełka.
Narzędzie to jeśli się w nie zagłębić daje naprawdę poważne możliwości. Jeśli naszemu początkowemu skrzydełku nadamy wypełnienie "nieokreślone" (znak zapytania w oknie sterowania wypełnieniem i konturem), to podczas tworzenia klonów będziemy mogli skorzystać z zakładki "kolor" i uzyskać na przykład taki efekt:
Dodając wiersze oraz zmieniając nieco ustawienia na zakładce "skalowanie" i "przesunięcie" w szybki sposób możemy uzyskać nieco bardziej złożone układy.
Oczywiście to wszystko, jest tak naprawdę tylko malutki ułamek tego co potrafi narzędzie układu klonów. Polecam własne eksperymenty i zabawy.
Super - dziękuję :)
OdpowiedzUsuń